Brehy pod drobnohľadom,

    vítajú všetkých občanov, ktorí majú niečo spoločné z krásnou a zaujímavou obcou Brehy, ktorá je ako perla vsadená do nádhernej scenérie  západných svahoch Štiavnických vrchov  vrchov, dolín a na dôvažok všetko skrášľuje ľavobrežný prítok rieky  Hron. Naši predkovia nám zanechali bohaté poklady v rôznych formách. Jednou z najznámejších a najvzácnejších tradícií bola forma hrnčiarstvo, ktoré pretrváva ešte aj dodnes. Každá obec mala svojské zvyky, piesne, koledy, či kroje.  Od roku 1283, kedy je o Brehoch prvá písomná zmienka , vtedy sme neboli Brežania, ale Mogosmorthania,  sa menil život a aj vzhľad obce. Menili sa formy života, formy osláv či už Fašiangových, Veľkonočných alebo Vianočných sviatkov. Naši predkovia mali zrejme ťažší život, ale ich život tiež určoval spôsoby nevyhnutne spojené so životom, ako krst, svadbu ako aj pohreb. Duchovné hodnoty sú zachytené v niektorých písomnostiach, fotografiách ako aj v novodobých zvukových nosičov. Zo zmenou života, sa menili aj predmety denného života. Predmety, ktoré používali dedovia našich dedov , ale dnes vieme ako vyzerali?, na čo sa používali? A nezaslúžili by si „darcovia nášho života“, aby sme si pohľadom na niektoré artefakty, na niektoré fotografie trošku pospomínali na nich, na ich život? Lenže ako, keď dnes už takzvaní rôzni obdivovatelia ľudového umenia ako aj “ špekulantskí vykupovači vyprázdňujú kuchyne , izby komory, pajty a povaliny, aby si odniesli alebo odviezli dôkazy šikovnosti Brežanov“ ako píše vo svoje knihe Brehy –hrnčiarska obec zvyky, piesne história autorka Rozália Michalcová.

   Aj dnešný život Brežanov, ako aj architektúra stojí za povšimnutie a zachovanie pre budúcnosť. Aby sa za nás nehanbili naši potomkovia zanechajme im naše posolstvo. Aj žijúci hrnčiar Janko Fiala nebude tu naveky a čo vyrába dnes, v budúcnosti sa to má zase nachádzať niekde na pajtách, alebo niektoré iné múzea, či ľudové domy sa budú pýšiť umením, ktoré nepatrí im, ale nám Brežanom? Lenže kto je Brežan?

   Ako to všetko zachrániť, ako zachovať tie bohatstva, ako žijeme dnes , ako mienime pretvarovať a skrášľovať naše domovy, prírodu , to všetko by sme spolu mohli vyriešiť. Spolu, to je nevyhnutné, lebo nikto, nikdy nevyriešil nič sám. Na tejto stránke sa budem snažiť spolu s vami riešiť našu spoločnú dilemu, a to: buď to sa nechám od brehu tečúcej rieky odraziť a dám sa niesť jej prúdom voľne a pritom niesť riziko, že narazím na prekážku, ale poviem si „po mne potopa“, alebo tu prekážku odstránim alebo ju obídem poplavem aj proti prúdu a poviem si: nech je ako strmé brehy tejto rieky, rieky života zdolám ich!, sú to predsa iba brehy s malým B, ale naše BREHY si zaslúžia aby sme ich chránili. Keby J.F.Kenedy bol Brežan, určite by povedal:“ Nepýtajte sa čo pre vás urobili Brehy, ale čo ste urobili vy pre nich?“

   Pozn.: Na tejto webovej stránke nájdeme spoločne riešenie, ale prosím vás, zapojte sa aj vy do diskusie a nebojte sa pozrieť pravde do oči. Nie je Brežan iba ten, čo sa tu narodil, ani ten čo tu žije, ale ten čo pre Brehy niečo urobí a zanechá za sebou svoju vizitku . V Pekingu povie ja som z Brehov a domorodec mu povie:, ja to poznám, viem kde to je“ 

Zaslúžia si Brehy pozornosť?

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Dátum: 01.09.2018 | Vložil: AlbertjewlY

The prostate is a vital part of a male's reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate is located just as you're watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is usually very uncomfortable and inconvenient for your patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.



Prostate infection, also called prostatitis, is the most common prostate-related symptom in men younger than 55 yrs . old. Infections of the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of forms of prostate infection. It is a result of bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition associated with a particular defect within the gland and the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be brought on by trauma for the urinary tract or by infections via other areas from the body. A patient may feel testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal from the prostate defect then the utilization antibiotics and NSAIDs to treat the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not to determine the cause of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and heavy lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some in the steps you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for general health and it will also keep your urinary track clean.

2. Some studies claim that several ejaculations a week will help to prevent cancer of prostate.

3. Eat pork in moderation. It has been shown that consuming over four meals of beef per week will raise the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most crucial measure to adopt to make certain a proper prostate is to go for regular prostate health screening. If you are forty years and above, you should opt for prostate examination at least 12 months.

Pocta

Dátum: 18.01.2012 | Vložil: Tatiana Marušková

Veľmi oceňujem pán Stašov Vašu stále nabitú energiu a to čo všetko pre Brehy robíte. Klobúk dole...to tu ešte nebolo...Na Brehoch síce nebývame, ale nenechám si ujsť Vaše názory, aktivity aspoň z internetu.Keď vojdem na Brehy, všetko ok, len stále mi zabije do očí tá škaredá budova hneď v zákrute, krčma,spoločenský dom? Vy by ste si tam zaslúžili vstup na Brehy iný. Nie je to jednoduché, viem,ale nerozmýšlali ste tú budovu/biely dom tkz./ aspoň dať jej zaujímavý nový šat?. Pozdravujem Vás aj Vašich spolupracovníkov, ste šikuľky.

Re:Pocta

Dátum: 07.02.2012 | Vložil: Asta

Veľmi ma teší, že sa niekto zaujíma o Brehy. Keby sa dali moje názory a podnety využiť v prospech Brehov a okolia, tak by toho bolo strašne veľa. Prosím o prepáčenie, že tak neskoro reagujem na tvoj príspevok, ale pravdu povediac nepočítal som s tým, že niekto otvorí moju stránku a preto som ju ani ja neotváral. Teraz budem musieť tak urobiť.18. októbra 2009 som v svojom blogspote https://senioridea.blogspot.com/ uverejnil článok Kto je "BREŽAN? Tu ho v celom znení uverejňujem ako odpoveď znova.

To je môj príspevok do Zvesti z Brehov. Tu ho uverejňujem z dôvodov, keby sa náhodou z rôznych príčin tam nedostal. K tomu príspevku však dodávam aj vlastné úvahy o ktoré by som sa chcel podeliť. Pozn.: Článok ostáva v pôvodnom znení.
Aj to sa stáva
Pri ceste po Slovensku sa nám stala aj taká milá príhoda.
Z neznámym spolucestujúcim, sme sa okrem iného zarozprávali aj o tom odkiaľ sme. Bol zvedavý, čo ako robíme dôchodcovia okrem toho že cestujeme po Slovensku. Samozrejme, že sme mu povedali čo. Záhradka, domácnosť a všeličo iné. Keď sa od nás dozvedel, že sme z Brehov a oslavovali sme nedávno aj 725 výročie a sme sa aj pochválili knihou “ Brehy- hrnčiarska obec, zvyky, piesne, história, ktorú prostredníctvom svojich deti vydala nebohá Rozália Michalcová ihneď zbystril pozornosť.
-Ja si ju od vás kúpim, povedal neznámy cestujúci, čo to stojí? Hneď vám zaplatím. Povedali sme mu cenu a bez rozmýšľania vytiahol 5 eur.
-Ale my knihu zo sebou nemáme, odpovedali sme mu. Podal nám svoju navštívenku so slovami: -To nevadí, pošlete mi ju, keď budete mať čas. Ja vám verím.
Stalo sa, ale s menšou zmenou. Knihu sme mu neposlali, ale ja som mu ju osobne doniesol do Bratislavy.
Prečo to píšem? Ten človek a to konkrétne Mgr. Dušan Lechan , dramaturg TV Lux v Bratislave na Starých Gruntoch nám veril. A nielen to. TV Lux má cirkevné a duchovné zameranie a ten konkrétny človek, ktorý žije v Bratislave a pochádza z Humenného má záujem o históriu našej obce. A prisľúbil, že len čo si nájde čas a z knihy vyberie niečo vhodné na spracovanie v TV Lux, tak to urobí.
To nás veľmi hrialo pri srdci, lebo okrem neho aj Jožko Pročko prejavil záujem o našu obec podobným spôsobom. O tom v inom článku.
Myslite, že k tomu treba komentár? Ja myslím, že nie.
Anton Stašov
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Prečo som tento článok považoval za diskutabilný?
• Pri príležitosti 725 rokov od prvej písomnej zmienky o obci Brehy, deti Rozálie Michalcovej, na základe jej zbierky vydali knihu, o ktorej je reč v tomto článku. V úvode píše: "Dokazovať dnes hrnčiarsku tradíciu v Brehoch,...atď, je dosť ťažko aj pôvodnému obyvateľovi a nie už tým, ktorí sa do Brehov prisťahovali.
• Určite autorka myslela aj na tých, ktorí sa naopak z Brehov odsťahovali. A prečo sa o históriu zaujímal, práve ten človek, ktorý nemá z Brehmi nič spoločné? Prečo Jožko Pročko prišiel na „Brežske dvory“ a kúpil si knihu , ktorú napísala autorka R. Michalcová?
...keby si dramaturg Dušan Lechan, túto knihu iba odložil do knižnice, jedno je isté , že už aj za to ,že si ju zadovážil, zaslúži si úctu. Určite sa do nej niekedy pozrie a čo to sa dozvie o Brehoch.
• ...keby si zabávač Jožko Pročko, túto knihu.....a.t.ď
• ...keby si hocikto iný, čo nemá z Brehmi nič spoločné, túto .....a.t.ď ...to isté.
Poznamenávam, že nerobím knihe propagandu, vydavateľka Anna rod. Michalcová nie je odkázaná na jej predaj, ale kto sa zamyslí, tak tomu bude jasné.
Ja nebudem vysvetľovať čo mám na myslí, ja budem len argumentovať a všetko nechám na vás.
Ja bývam na Brehoch 27 rokov. Celý tento čas sa považujem za obyvateľa Brehov. Narodil som sa v Breznici, považujem sa za rodáka z Breznice. Keď som pred troma rokmi ukončil Univerzitu tretieho veku na UMB v Banskej Bystrici, tak pri imatrikulácii ako aj promócii ma vyzvali Anton Stašov z Breznice.Nie z Brehov.
Bola tam aj brežianka Milka Tencerová, ktorá keby bývala aj v Karlových Varoch, tak by bola promovaná ako Emília Tencerová narodená v Brehoch. Je to správne?
Je ten Brežan, ktorý sa tu narodil a tu nežije?, či ten čo tu žije, ale sa narodil niekde inde? Alebo ten, čo sa tu narodil a aj tu žije? To nechám na vás. Podľa mňa, ten čo vie kde a s kým žije.Kto pozná miesto, kde pracuje, kde sa zdržiava.
Dušan Lechan a Jožko Pročko nie sú Brežania?!, keď vedia, či chcú vedieť o Brehoch viac ako my? Ja som nikdy nezniesol žiadne vajce, ale kto sa viacej rozumie do praženice, ja či sliepka?
Pri oslavách 725 ročnice, som sa rozprával s neznámym a keď som mu na otázku či som Brežan povedal:, že nie, že ja som Vychodniar, tak jedna osoba, ktorá ma poznala sa ozvala, že čo to táram, že som Brežan.
• A som? Alebo som Brezničan, kde som sa narodil? Moja odpoveď znie:
Ani jedno ani druhé.
Prečo nie som Brežan: Raz som vo vlaku spolucestujúcemu povedal, že som z Brehov. To som nemal. Spýtal sa ma koľko majú Brehy obyvateľov, koľko je tu voličov? To som ešte ako tak vedel. Ale keď ma „začal spovedať“ o poslancoch obecného zastupiteľstva , koľko ich máme, aké komisie sú v obci a podobne, tak som povedal, že nie som Brežan, len tu žijem. Ešteže tak som obišiel.
A koľko Brežanov by vedelo vymenovať poslancov obec. zastupiteľstva, okrem nich samých a ich rodín? Koľkí by mi vedeli vymenovať komisie, ktoré tu pracujú?, a kto ich riadi?
Načo?!, a načo ste ich volili? Len tak?!, pre srandu, alebo pre ich prestíž? A voľby sa znovu blížia, zase ich budeme voliť, len tak pre srandu?. Viete ktorý poslanec čo robí, a ktorý nerobí nič? Keď vy áno, ja nie. A preto si nezaslúžim povedať, že som Brežan.

Prečo nie Brezničan: To je myslím dosť jasné, o svojej rodnej obci neviem ani toľko ako o Brehoch a za to sa veru hanbím. Ale to mi nepomôže, keď sa s niekým stretnem a ten sa ma začne vypytovať viac ako viem.
• Tak sa vás pýtam, nezaslúži si úctu viac ten, čo nepotrebuje a chce ako ten čo potrebuje a nechce? Ja si myslím, že k tomu nemám čo dodať. To nechávam na vás.

Veruže áno!

Dátum: 17.01.2012 | Vložil: Anton Stašov

Nie je táto otázka veľmi jednoduchá?! Jasné že si zaslúžia. Ale mohla by k tomu byť aj pod otázka, : Ako pomôžem ja? Odpoveď bude tiež veľmi jednoduchá. CHCÍ!

Pridať nový príspevok

Novinky

Informácie pre návštevníkov

14.01.2012 12:50
  Do pozornosti nie len Brežanom ‼! Na tejto webovej stránke sa dozviete, čo sa urobilo, robí a bude robiť v obci Brehy a v okolí. Táto stránka bude k dispozícii každému, aby sa vyjadril k situácií v obci, aby podával návrhy na zlepšenie. Každý sa môže...

Webová prezentácia bola spustená

14.01.2012 12:49
Dnes bola spustená naša nová webová prezentácia. V tomto článku popíšte, prečo ste spustili novú prezentáciu a čo prinesie návštevníkom. Uveďte, aké máte ciele s projektom a čo prinesie užívateľom. Pokúste sa návštevníkom stručne a jasne vysvetliť, prečo by sa na túto stránku mali pravidelne...

Kalendár akcií

Blší trh

05.05.2012 10:00
  V našej obci pripravujeme novinku, blší trh,  ktorá je vo svete rozšírená, ale u nás sa zatiaľ  nič podobné nedialo. Skúsme sa aj my priblížiť úrovni iných miest u nás aj vo svete. Prečo by sme mali zaostávať, keď sme sa už dosť preukázali doma aj v zahraničí....

Blšák na obzore

05.05.2012 10:00
  Blší trh. Prečo blší trh a čo to vlastne je? Nedávno ma napadlo, že vlastne nežijeme už v totalite a vlastne máme slobodu. Asi nikdy by som sa nedostal do USA, nebyť dneška takého aký je. Nebudem porovnávať život v krajine za veľkou mlákou so životom u nás....

Obecná zabijačka

18.02.2012 07:00
Aj toho roku sa bude konať obecná zabijačka, na ktorú vás srdečne pozývame. Ochutnávka zabijačkových špecialít, začne až okolo 14 hod, a večer posedenie a zábava. Príďťe a zbavte sa starosti, zabavte sa!

Plán činnosti kultúry a športu

10.02.2012 11:35
Plán kultúrnych akcií r.2012.doc (433,5 kB)

Anketa

Ste spokojní s našou stránkou?

Áno - veľmi (24)
65%

Áno - z časti (6)
16%

Viac nie ako áno (3)
8%

Nie (4)
11%

Celkový počet hlasov: 37

Aktuálity